Що таке CSR та навіщо вона бізнесу

Що таке CSR та навіщо вона бізнесу

Світлана Некрасова, контент-менеджерка напрямів Nonprofit і CSR агенції диджитал-маркетингу Inweb, розповіла про те, чому все більше компаній у всьому світі впроваджує та розвиває напрям CSR і чому це також може стати гарною інвестицією для бізнесу.

Корпоративно-соціальна відповідальність (КСВ, CSR, corporate social responsibility) — це стратегічний підхід, за яким компанії інтегрують соціальні та екологічні ініціативи у свою діяльність та взаємодію із зацікавленими сторонами на добровільній основі.

Це не просто разові благодійні акції чи кампанії, а цілісна філософія ведення відповідального бізнесу, який знає про свій вплив через свої рішення та дії на суспільство, екологію, економіку.

КСВ виходить за рамки дотримання законодавчих норм та правил, закликаючи компанії брати на себе додаткові зобов’язання, що відповідають етичним цінностям та сприяють покращенню добробуту суспільства.

CSR — це також важлива інвестиція в сталий розвиток будь-якого бізнесу. Споживачі стають все більш обізнаними та вимогливими, тому компанії, які демонструють відповідальне та етичне ставлення до своєї діяльності, мають безсумнівну перевагу.

До прикладу Apple є одним з лідерів ринку технологій і для них впровадження соціальної відповідальності стало важливим стратегічним інструментом. Як впливова компанія, Apple розуміє важливість балансу між прибутковістю, соціальним та екологічним впливом.

Наразі Apple має дві великі стратегії:

На картинці лише маленька частина їх здобутків в стратегічному плануванні:

Фото: Що таке CSR та навіщо вона бізнесу
Шлях Apple, розписаний за кроками до 2030 року.

Для Apple CSR є не лише питанням етики, а й стратегією довгострокового зростання та стійкості, яка допомагає зберігати високий рівень довіри та підтримки з боку суспільства, клієнтів і співробітників.

Тож концепція соціальної відповідальності бізнесу пропонує комплексний підхід, за допомогою якого компанії можуть не лише отримувати прибуток, а й робити позитивний внесок у розвиток суспільства. Від мінімізації екологічного сліду до підтримки місцевих ініціатив — вона відкриває нові можливості на шляху до сталого зростання. Саме CSR може стати ключем до підвищення лояльності клієнтів, залучення та утримання найкращих талантів або зміцнення репутації компанії.

Щоб отримати безплатну консультацію і дізнатися про перші кроки у впровадженні CSR у бізнес — забронюйте місце у календарі.

Головні складові КСВ

Соціальна відповідальність бізнесу — це добровільне стратегічне рішення компанії діяти на засадах відповідального ставлення до суспільства. Відповідальність спрямована на досягнення балансу між економічними цілями бізнесу та інтересами зовнішнього середовища. Ця концепція спирається на три основні складові: економічну, соціальну та екологічну.

Головні складові КСВ

Економічна складова

Економічна складова передбачає ведення етичного та прозорого бізнесу, дотримання законодавства, виплату податків, боротьбу з корупцією та хабарництвом. Компанії мають забезпечувати високі стандарти корпоративного управління, захист прав інвесторів та акціонерів, чесну конкуренцію та відповідальне ставлення до виробництва та продажу продукції або послуг.

Нова Пошта є прикладом того, як українська компанія може відповідально вести бізнес, дотримуючись високих стандартів етики та прозорості, що підвищує довіру та лояльність клієнтів, партнерів та інвесторів.

 • Компанія регулярно звітує про свою діяльність, включаючи фінансові показники та соціальні проєкти.
 • У компанії відкрита політика щодо запобігання корупції та хабарництва, включаючи впровадження комплаєнс-системи.
 • Компанія надає підтримку місцевим громадам та бере активну участь у благодійних проєктах.
 • З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, Нова Пошта активно підтримує ЗСУ, надаючи логістичну підтримку та фінансову допомогу.
 • Один з головних принципів компанії — забезпечення безпеки своїх працівників та клієнтів, навіть у складних умовах війни.

Соціальна складова

Соціальна складова стосується відповідального ставлення до персоналу, споживачів та суспільства в цілому. Це охоплює дотримання трудових прав, надання гідних умов праці, можливостей для розвитку та кар’єрного зростання співробітників. Також важливим є виробництво якісних та безпечних товарів та послуг, чесне інформування споживачів, залучення до благодійності, підтримка місцевих громад.

Фото: Учасник рейтингу «Найкращі роботодавці України» — Carlsberg Ukraine
Учасник рейтингу «Найкращі роботодавці України» — Carlsberg Ukraine.

Carlsberg Ukraine активно впроваджує принципи соціальної відповідальності, зосереджуючись на кількох ключових напрямках:

 • Carlsberg Ukraine співпрацює з ГС «Освіторія» для реалізації програми розвитку молоді, яка спрямована на підготовку підлітків зі шкіл-інтернатів до вступу у вищі навчальні заклади. За час проєкту рівень вступу дітей з інтернатів значно зріс, що свідчить про ефективність програми.
 • Співробітники компанії активно долучаються до волонтерських проєктів. Наприклад, під час карантину 17 співробітників допомагали на Урядовій гарячій лінії, обробляючи тисячі дзвінків від громадян.
 • В рамках ініціативи «Зелений день» співробітники компанії щороку виходять на прибирання територій та висадку дерев. Ця ініціатива діє вже понад 14 років завдяки активній підтримці працівників.

Екологічна складова

Екологічна складова передбачає мінімізацію негативного впливу компанії на навколишнє середовище. Ключові аспекти: раціональне використання ресурсів — води, енергії, сировини, скорочення викидів та відходів, захист біорізноманіття, впровадження «зелених» технологій та переробки, інвестиції в чисті джерела енергії.

Аграрна компанія «Еко-Парк» є одним з лідерів у впровадженні екологічних стандартів в агросекторі України.

Фото: Основні аспекти екологічної відповідальності Еко-Парку.

Основні аспекти екологічної відповідальності Еко-Парку:

 • Компанія використовує систему крапельного зрошення, що забезпечує ефективне використання водних ресурсів, зменшуючи споживання води та запобігаючи її забрудненню.
 • Використання сучасних технологій вирощування, таких як тунелі для лохини, що дозволяють збільшити врожайність та зменшити негативний вплив на довкілля.
 • Будівництво камер для охолодження та заморозки ягід, що дозволяє правильно та швидко обробляти продукцію, зберігаючи її якість та мінімізуючи відходи.
 • Використання ручного збору ягід, що гарантує високу якість та цілісність продукції, а також зменшує використання важкої техніки, що може шкодити ґрунту.
 • Вирощування різноманітних сортів лохини та обліпихи, що сприяє збереженню біорізноманіття та підтримці екосистем.
 • Реєстрація латвійських сортів обліпихи та розширення плантацій, що допомагає підтримувати генетичне різноманіття рослин.
 • Компанія пройшла сертифікацію GlobalGAP, що підтверджує безпеку та екологічність продукції, забезпечуючи довіру з боку споживачів та партнерів.
 • Використання штучної водойми для зрошення плантацій, що дозволяє зберігати природні водні ресурси та забезпечує стабільне постачання води для рослин.

Комплексне впровадження всіх трьох складових може забезпечити реалізацію концепції КСВ у повному обсязі. Приклади успішних компаній демонструють, що соціальна та екологічна діяльність не лише не заважає бізнесу, а навпаки, відкриває нові можливості та переваги.

Приклади міжнародних компаній, що успішно впроваджують практики КСВ

Фото: Приклади міжнародних компаній, що успішно впроваджують практики КСВ

Starbucks — одна з найбільших міжнародних компаній зі штаб-квартирою в США. Їхня стратегія сталого розвитку включає амбітні цілі до 2030 року: досягти нульових викидів вуглецю, зменшити споживання водних ресурсів на 50%, перейти на багаторазові та біорозкладні упаковки. Компанія активно працює над екологізацією виробництва, підтримкою сталого землеробства та зменшенням використання пластику.

Patagonia — порівняно невелика, але культова компанія зі США, що виробляє одяг та спорядження для активного відпочинку. Усі їхні продукти виготовляються з перероблених матеріалів, компанія ставить ціль досягти нульових викидів вуглецю та повністю переробляти текстильні відходи. Також Patagonia є благодійним фондом, що виділяє кошти на природоохоронні ініціативи.

BASF — провідна світова хімічна компанія із Німеччини. У своєму щорічному звіті зі сталого розвитку BASF відображає ключові показники економічної, екологічної та соціальної діяльності. Зокрема, компанія ставить цілі зі скорочення викидів парникових газів, захисту водних ресурсів, підвищення енергоефективності та безпечної логістики.

КСВ може стосуватися компаній будь-якого масштабу та успішно впроваджуватися в різних сферах бізнесу. Проте, запровадження окремих ініціатив недостатньо — потрібен комплексний та стратегічний підхід.

Навіщо бізнесу КСВ

Корпоративна соціальна відповідальність допомагає робити позитивний внесок у суспільство, і при цьому приносить численні переваги самому бізнесу.

Навіщо бізнесу КСВ

По-перше, це покращення іміджу та репутації. Упровадження відповідальних ініціатив демонструє, що для компанії важливі не лише прибутки, а й етичні цінності та турбота про людей і планету. Це допомагає сформувати позитивний імідж соціально відповідальної організації в очах споживачів, партнерів і суспільства. За даними досліджень, більш як 50% українців готові надавати перевагу продуктам або послугам відповідальних компаній, особливо в умовах війни.

Фото: Навіщо бізнесу КСВ

По-друге, це залучення та утримання талантів. Молоде покоління фахівців все більше цінує можливість працювати в компанії з активною громадянською позицією, а це більш як 70% мілленіалів. КСВ допомагає залучати кращі таланти та підвищувати лояльність працівників, що вже працюють на компанію.

По-третє, це підвищення лояльності клієнтів. Споживачі все частіше обирають бренди, чиї цінності збігаються з їхніми власними (дослідження Harris Poll у співпраці з Google Cloud). Ставши на шлях КСВ, бізнес вибудовує довірчі стосунки зі своєю аудиторією та підвищує її прихильність.

В четвертих, це зниження ризиків. Екологічні та соціальні ініціативи в рамках КСВ допомагають знизити регуляторні ризики, ймовірність штрафів та судових позовів. Почитати про це можна в статті Harvard Kennedy School.

Крім основних переваг є ще низка менш очевидних, але важливих переваг від впровадження КСВ:

 • Полегшений доступ до капіталу. Соціально відповідальні компанії сприймаються інвесторами як менш ризиковані та привабливіші для вкладень. Це підтверджує дослідження Harvard University.
 • Податкові пільги. В багатьох країнах, у тому числі в Україні, діють податкові стимули для бізнесу, що інвестує у благодійні, освітні чи екологічні програми. Наприклад, компанії можуть зменшити оподатковуваний прибуток на суму такої допомоги в межах 4% від оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Це передбачено пунктом 140.5.9 Податкового кодексу України​ (tax.gov.ua). Також у зв’язку з воєнним станом, законодавство передбачає додаткові податкові пільги для підприємств, що надають допомогу Збройним силам України, Національній гвардії та іншим органам оборони​ (The Page)​.
 • Підвищення продуктивності праці. Дослідження показують, що в компаніях з активними КСВ-практиками працівники є більш вмотивованими та лояльними, що позитивно впливає на їхню продуктивність.
 • Економія ресурсів та зниження витрат на них. Екологічні ініціативи КСВ, такі як енергозаощадження, скорочення відходів та вторинне перероблення допомагають економити природні ресурси і як закономірність знизити витрати компанії на необхідні ресурси. Walmart — один з найкращих прикладів впровадження екологічних ініціатив, що призвели до значної економії ресурсів та зниження витрат. Компанія інвестувала у встановлення більше ніж 1,5 мільйона LED-ламп у своїх магазинах, паркінгах, розподільчих центрах та офісах по всьому світу. Ця ініціатива скоротила витрати на електроенергію на суму понад 100 мільйонів доларів США за останні десять років (GLI Lights)​.
 • Випереджальна позиція. Рання інтеграція соціально відповідальних практик у бізнес-стратегію може стати одним з рушіїв для компанії, щоб стати лідером у своїй галузі. Так дослідження McKinsey показує, що рання інтеграція КСВ дозволяє компаніям не лише виконувати регуляторні вимоги, але й встановлювати нові стандарти в індустрії, що може призвести до отримання переваг на ринку. Це допомагає компаніям зменшувати витрати та підвищувати ефективність, що є важливими факторами для лідерства в галузі​.
 • Розширення ринків збуту. Все більше країн та організацій вимагають від постачальників дотримання стандартів сталого розвитку та КСВ-практик. Прикладом є компанія Novo Nordisk, яка, впроваджуючи довгострокову КСВ стратегію в Китаї, змогла успішно вийти на нові ринки. Вони працювали з урядовими представниками та місцевими громадами для створення діабетичних клінік та програм профілактики, а також перевели значну частину своїх R&D і виробничих потужностей до Тяньцзіня, знижуючи екологічний вплив на 20% порівняно з найкращими заводами в Бразилії​.

Отже, поряд з основними перевагами для іміджу, персоналу та ефективності, корпоративно-соціальна відповідальність також відкриває додаткові можливості у сферах фінансування, оподаткування, управління ресурсами та виходу на нові ринки.

Запровадження CSR для компанії — це не лише крок назустріч кращому суспільству, а й вигідна інвестиція в процвітання власного бізнесу. Як показує досвід провідних компаній, соціальна відповідальність відкриває нові можливості та допомагає вибудувати сталу конкурентну перевагу.

«Щоб компанії серйозно сприймали CSR, вона має бути інтегрована в ДНК підприємства. Компанії мають сказати: «Звичайно, ми хочемо заробляти гроші, але ми також дбаємо про наш вплив на суспільство та навколишнє середовище». І це проявляється в типах робочих місць, які ми надаємо, видах продуктів, які ми виготовляємо, і способах, у які ми використовуємо ресурси»,—
Ерік Ортс, Professor of Legal Studies & Business Ethics and Professor of Management

КСВ — інвестиція у процвітання бізнесу

CSR — не лише про благодійні акції, а про цілісну філософію, що враховує вплив компанії на суспільство, екологію та економіку. Вона допомагає досягти балансу між економічними цілями та соціально-екологічними зобов’язаннями, підвищуючи етичні стандарти та сприяючи розвитку суспільства.

CSR може приносити переваги для бізнесу: покращує імідж та репутацію, допомагає залучати та утримувати працівників, підвищує лояльність клієнтів, знижує регуляторні ризики, сприяє економії ресурсів та відкриває нові ринки. Це вигідна інвестиція в розвиток бізнесу, яка повинна бути інтегрована в ДНК підприємства для поєднання заробітку з турботою про суспільство та довкілля.

Щоб отримати безплатну консультацію і дізнатися про перші кроки у впровадженні CSR у бізнес — забронюйте місце у календарі.
 • Автор статті: Світлана Некрасова
 • Редактори: Роман Скрупник, Софія Гризовська
 • Статтю завірив: Андрій Бондарев, Head of CSR Marketing в Inweb.
Про автора

Софія Старк
Софія Старк
, Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого