Фриланс vs агенція digital-маркетингу: плюси, мінуси, особливості роботи, до кого краще звернутися

Фриланс vs агенція digital-маркетингу: плюси, мінуси, особливості роботи, до кого краще звернутися Диджитал-маркетинг наразі відіграє важливу роль у брендингу та просуванні товарів чи послуг. Однак, послуги у цій сфері можуть надавати як фрилансери, так і повноцінні digital-агенції, що робить складнішим підбір спеціаліста та підходу. Вибір між цими двома варіантами потрібно робити зважено, оскільки він може вплинути на стратегію маркетингу, бюджет і, зрештою, на успіх проєкту.

У цій статті ми розглянемо плюси та мінуси роботи з фрилансерами та агентствами digital-маркетингу, особливості їх роботи, а також дамо поради, які допоможуть зробити правильний вибір. Ми також наведемо реальні кейси та приклади, які допоможуть зрозуміти, у яких випадках краще звертатися до фрилансера, а коли — до агентства.

Плюси та мінуси роботи з фрилансерами

Фрилансери можуть надавати послуги різних видів у диджитал-маркетингу: від створення креативів до повноцінного SMM, SEO-аудитів, лінкбілдінгу та PPC. У цьому розділі розберемо головні плюси та мінуси звернення до фрилансера за послугами.

Плюси роботи з фрилансером

Плюси та мінуси роботи з фрилансерами

Перше, що приваблює у роботі з фрилансером — це вартість послуг, на яку ви можете впливати. Фрилансерів можна знайти як на біржі, де можна самостійно встановити закладений бюджет на певну послугу, так і звернувшись до спеціалістів за рекомендаціями. Однак, в останньому випадку, доведеться погодитися на умови фрилансера, або шукати компроміс.

Друге, робота з фрилансером дає більше простору для дій, адже незалежні фрилансери можуть швидко адаптуватися під правки і вимоги клієнта, пропонувати гнучкі години роботи тощо. Це вигідно, якщо роботу потрібно виконати терміново, або якщо це перший досвід запуску якогось процесу з обмеженим бюджетом.

Наостанок, фрилансери можуть якісніше виконувати окремі частини роботи, якщо у них є великий досвід у певних сферах. Наприклад, якщо фрилансер займається лише креативами, він може підготувати гарний креатив швидко і недорого. Однак він не відповідатиме за те, як цей креатив покаже себе у рекламі.

Мінуси роботи з фрилансером

Мінуси роботи з фрилансером

Тепер розглянемо мінуси роботи з фрилансером. Першим є обмеженість у ресурсах, оскільки фрилансери зазвичай працюють самостійно. Тому вони мають обмежені ресурси для роботи.

Також фрилансери, зазвичай, не надають комплексного рішення. Вони мають певну спеціалізацію, у якій дають найкращі результати. Однак бути гарним аналітиком, SEO, PPC, таргетологом, SMM та копірайтером одна людина фізично не може. Для комплексних рішень потрібна команда.

Коментар від Владислава Бааджи,— Sales Team Lead at Inweb:

«В мене були кейси, коли клієнт схилявся до фрилансера і говорив, що займається всім: спілкуванням із клієнтом, розробкою сайту, оптимізацією, налаштуванням аналітики та рекламою. Але одна людина не може бути фахівцем у всьому. Вона може все знати на середньому рівні, чого недостатньо для якісної роботи.

У нас в агентстві кожен фахівець відповідає за свій напрямок: за аналітику — тільки спеціаліст з аналітики, за запуск реклами — таргетолог, за спілкування з клієнтом — проєктний менеджер, за впровадження на сайт — програміст.

Перевагою такого формату є ще те, що будь-який наш фахівець завжди в курсі всіх нововведень у своїй сфері, нових фішок, правил, нюансів та інструментів. Фрилансер фізично не встигне це все робити. Бо навчатись також завжди потрібно.

Диджитал дуже динамічна сфера. Що працює сьогодні та є актуальним, завтра вже може бути неактуальним».

Наступний мінус в тому, що при роботі з фрилансером не можна бути ваевненим у термінах та гарантіях виконання роботи. Звичайно, це стосується не всіх фрилансерів, є і ті, які дуже скрупульозно ставляться до своєї роботи й особистого бренду, тому не дозволяють собі зривати дедлайни чи надавати клієнту неякісно виконану роботу. Проте не можна відкидати факт, що, зазвичай, ваш проєкт не єдиний у фрилансера, тому його розосередженість може мати погані наслідки.

Ще однією особливістю роботи з фрилансерами є те, що багато (проте не всі), працює без контрактів. Тому ви не можете бути певними у тому, що робота взагалі буде виконана.

Короткий висновок: робота з фрилансерами може бути дешевшою від роботи з агентствами, фрилансери точково можуть краще перекривати послуги, якщо мають достатній досвід та розвиваються у своїй сфері. Однак вони можуть бути обмежені у ресурсах та завжди надійні щодо кінцевого результату чи дедлайнів.

Особистий досвід авторки статті

Плюси та мінуси роботи з digital-агенціями

Впродовж трьох років на минулій посаді я мала досвід роботи з різними фрилансерами, бо це передбачали мої обовʼязки. Ми замовляли розробку креативів, SEO-аудити, послуги крауду, таргету, PPC та копірайтингу. Тож досвід неоднозначний, оскільки фрилансери різні.

Були справді сильні спеціалісти, які пропонували послуги за середнім чеком, проте виконували свою роботу вчасно і педантично, з розумінням ставилися до правок та добре комунікували. Також був неприємний досвід роботи, коли замовляли креативи для нової кампанії у професіонала з великим чеком, а згодом виявилося, що він делегував їх на іншу людину, тому креатив виявився безкоштовним шаблоном з Freepik. З такими припиняли співпрацю і лишали погані відгуки.

Обираючи фрилансера, складно бути впевненим у кінцевому результаті. Потрібно бути дуже уважним до комунікації, постійно перепитувати щодо роботи, нагадувати про себе, дбати про правки. Оскільки ваш проєкт, скоріше за все, не один на руках, тому складно оцінити, у якому пріоритеті він у людини та чи зацікавлена вона взагалі у ньому, чи зробить аби позбутися.

Плюси та мінуси роботи з digital-агенціями

Тепер розберемо основні плюси та мінуси роботи з диджитал-агентствами, щоб зрозуміти принципи роботи та відмінність від фрилансерів.

Плюси роботи з диджитал-агенціями

Фриланс vs агенція digital-маркетингу: плюси, мінуси, особливості роботи, до кого краще звернутися

Розпочинаючи з переваг агенцій, основним можна виділити спектр послуг, які можна обрати. Зазвичай агенція пропонує декілька варіантів просування підібраних під бізнес, базуючись на доступному бюджеті. Тобто, можна обрати: комплексне просування у SEO, або окремий аудит сайту; просування з PPC, або окремі налаштування тощо. Звертаючись до агентства ви формуєте свої цілі, обговорюєте бюджет, а потім отримуєте персональну пропозицію.

Наступною перевагою є доступ до команди спеціалістів та комплексного досвіду у роботі з різними сферами. Якщо фрилансер орієнтується на свій досвід, в агентстві є декілька спеціалістів, які взаємодіють між собою, діляться гіпотезами та можуть дати кращий результат, працюючи комплексно. У випадку якщо спеціалісти команди зайшли у глухий кут, є можливість швидко залучити інших з іншої команди й почати тестування нових гіпотез. В агенції можуть краще знати, які креативи для реклами певної сфери продають краще, оскільки є певний напрацьований досвід у роботі та можливість порадитися з іншими командами.

Третьою перевагою агентства є виконання робіт у вказаний термін. Зазвичай, звертаючись до агентства, клієнт підписує договір, який передбачає терміни виконання. Таким чином у клієнта більше впевненості у тому, що послуги надаватимуться з дотриманням обговорених дедлайнів.

Коментар про плюси роботи з агенцією від Юлії Залиховскої, — Head of Sales в Inweb:

«Не менш важливим є те, що в агенції Inweb налаштовані усі процеси: якщо хтось захворів чи пішов у відпустку ми не зупиняємо роботу, а підключаються інші спеціалісти, тому робота є безперебійною. Також ми підготовлені до блекаутів, а це теж своєрідна перевага.

Додатково виділю, що у нас є досвід у різних сферах, тому з клієнтом ми відразу приблизно знаємо, з чого починати і як працювати, щоб якомога швидше отримати результат. Тобто, клієнт отримає профіт швидше.

Окрім того, в Inweb клієнти можуть слідкувати за нашою роботою в особистому кабінеті. Таким чином зберігається прозорість відносин між командою агенції та клієнтом».

Мінуси роботи з агентствами

Мінуси роботи з агентствами

Одним з недоліків вибору агентства є те, що вартість послуг вища, порівняно з фрилансерами. Це пов’язано з вищими операційними витратами та оплатами спеціалістам відповідного рівня. Нюанс може бути суттєвим для малого та середнього бізнесу з обмеженим бюджетом.

Однак, цей мінус можна вважати опціональним, оскільки в агентстві диджитал-маркетингу Inweb ми максимально прозоро формуємо пропозицію для клієнта, чітко роз’яснюємо час, який закладається на певні послуги. Якщо вартість послуг велика, ми лояльно ставимося і можемо перепланувати бюджет, зменшити витрати на певних процесах, запропонувати клієнту закривати їх зі свого боку, або через фрилансерів.

Наступним мінусом агенств вважають довге опрацювання звернень та внесення правок. Звичайно, порівняно з фрилансерами, правки в креативи чи кампанії можуть вноситися довше, оскільки над ними, зазвичай, працює не одна людина, а цілий штат. Проте критичних затримок, які б впливали на якість роботи чи результат за 11 років досвіду в Inweb не було.

Коментар від Юлії Залиховскої, — Head of Sales в Inweb:

«Ми завжди проговорюємо терміни виконання з клієнтом та погоджуємо їх. І дуже важливо щоб і з боку клієнта не було затримок. Тоді виграє кожен й усе відбувається вчасно».

Ще однією особливістю роботи з агентствами є те, що не всі можуть взяти ваш проєкт як клієнта. Це повʼязано з політикою різних агентств, брендингом та підходом до пошуку ідеального клієнта. Будьте готові до того, що агентство може відмовити вам у надаванні послуг на власний розсуд, проте це, зазвичай, робиться ще на початку обговорення угоди.

Коментар від Юлії Залиховскої, — Head of Sales в Inweb:

«Ми в Inweb зацікавленні в ефективній і довготривалій успішній співпраці. Якщо бачимо що проєкт має певні недопрацювання, і ми своїми послугами не закриємо задачі клієнта й не зможемо досягти поставлених цілей — ми спочатку надамо рекомендації, що потрібно зробити клієнту (можемо партнерів порадити по допрацюванню сайту тощо). Проте ми завжди пояснюємо, чому проєкт не готовий і чого не вистачає та які альтернативи ми можемо запропонувати. Бо наша задача не просто продати послугу, а виводити клієнтів на новий рівень».

Короткий висновок: робота з агентствами на порядок дорожча, ніж з фрилансерами, також в агентствах правки можуть вноситися довше, проте це компенсується ширшим спектром послуг та комплексним досвідом.

Особистий досвід авторки статті

Як обрати з ким працювати: з фрилансером чи агентством

Відповідно, у мене був досвід роботи з агенціями. Відразу зазначу, що їх було декілька і це не була агенція Inweb, щоб уникнути зайвих запитань.

Враження від роботи такі ж неоднозначні, оскільки траплялися як збалансовані команди, які чітко розуміли: хто виконує завдання, які з них пріоритетні, коли встановлений дедлайн та коли варто вийти на міт, щоб повідомити про результати. Так само були дещо дивні в комунікації агентства, переважно новосформовані, які мали прогалини у комунікації, погано організовувалися і не дали тих результатів, котрі обговорювалися.

Тут все здебільшого залежить від комунікації та команди, тому важливо: щоб ваші правки не перетворювалися на «зіпсутий телефон»; щоб спеціалісти, або проджекти могли пояснити,— чому вийшли певні результати, що наразі в роботі, чому один креатив показує себе краще, а інший — гірше; щоб не виникало прогалин у комунікації, коли ви, як замовник, пишете «у невідомість», чекаючи відповідей днями, а то й тижнями.

Обговоривши ці нюанси завчасно та маючи справді сильну команду від сейлзів до спеціалістів, з агентством працювати буде простіше.

Як обрати з ким працювати: з фрилансером чи агентством

Фриланс vs агенція digital-маркетингу: плюси, мінуси, особливості роботи, до кого краще звернутися

При виборі між фрилансером та агентством digital-маркетингу важливо зважити ряд факторів, які впливатимуть на успіх проєкту.

Ключові фактори для вибору

  • Бюджет. Фрилансери зазвичай пропонують послуги за нижчою ціною, що робить їх ідеальним варіантом для малого бізнесу. Агентства ж, хоч і дорожчі, забезпечують комплексний підхід.
  • Обсяг та складність проєкту. Для невеликих проєктів або завдань з конкретною спеціалізацією фрилансери можуть бути найкращим вибором. Великі проєкти, що вимагають комплексного підходу та взаємодії між різними спеціалістами, краще довіряти агентствам.
  • Відгуки та кейси. Краще обирати тих спеціалістів, у яких є досвід у вашій сфері, навіть якщо це буде коштовніше, ніж та сама послуга у спеціаліста без досвіду. Вивчайте відгуки та кейси, щоб оцінити, який з варіантів співпраці підійде.
  • Терміни реалізації. Якщо проєкт має строгі терміни, агентство може забезпечити більшу впевненість у дотриманні дедлайнів завдяки своїм ресурсам та управлінським процесам.
  • Персоналізація підходу. Для проєктів, які потребують унікального підходу та тісного спілкування, фрилансер може запропонувати персоналізованіше обслуговування.

Стартапи та малий бізнес зазвичай мають обмежені бюджети та потребують гнучкості у реалізації проєктів, що робить співпрацю з фрилансерами оптимальним вибором.

Середній та великий бізнес, що прагне до широкомасштабного розгортання маркетингових кампаній або потребує різноманітних спеціалізованих послуг, може виграти від співпраці з агентством.

Рекомендації

  • Для того, щоб зрозуміти: фрилансер вам потрібен чи агентство,— оцініть свої цілі, бюджет та потреби.
  • Уважно досліджуйте портфоліо та відгуки потенційних виконавців, щоб зрозуміти їхній досвід та якість роботи. Надавайте перевагу тим, хто працював з вашою сферою та може запропонувати інсайди на поточний рік. Уникайте застарілих даних і підходів з минулого, які можуть бути неактуальними цьогоріч.
  • Зафіксуйте свій бюджет та очікування заздалегідь, щоб мати чітке уявлення про можливості співпраці. Не бійтеся говорити про обмежений бюджет зі спеціалістами, так вони точніше зорієнтують у якості та кількості послуг, які можуть надати.

Завершивши розгляд особливостей вибору між фрилансерами та агентствами, наступний крок — підсумки та рекомендації, які допоможуть вам зробити найкращий вибір для вашого бізнесу.

Кого обрати: фрилансера чи агентство

Вибір між фрилансером та агентством digital-маркетингу залежить від багатьох факторів, включно з вашим бюджетом, обсягом та складністю проєкту, а також індивідуальними потребами бізнесу. Фрилансери можуть запропонувати нижчу вартість, однак агентства забезпечують комплексні послуги та мають більші ресурси для виконання великих проєктів.

Тому фриланс підійде для закриття точкових задач невеликих проєктів з обмеженим бюджетом, коли у вас є можливість «наглядати» за виконаною роботою, а щось і робити самотужки. Агенції диджитал-маркетингу підійдуть для середнього та великого бізнесів, які вже мають помірні рекламні бюджети та хочуть упевнено делегувати певні задачі професійній команді. Однак кожен випадок унікальний, тому потрібно оцінювати його індивідуально, спираючись на те, які показники потрібно отримати, наскільки швидко, як комфортно буде працювати вам, як підприємцю, і вашій команді.

Питання, які можуть виникнути (FAQs)

Питання, які можуть виникнути (FAQs)

Також розберемо низку запитань, які можуть виникнути у процесі прочитання статті та під час вибору між фрилансером та агенцією.

— Чи можна водночас працювати з фрилансером та агентством?

Так, це можливо, якщо такий підхід відповідає вашим цілям та бюджету. Наприклад, фрилансер може перекривати послуги копірайтингу, якщо прайс агентства не підходить. Або робити дизайни креативів, які буде запускати агентство. Однак, у цьому випадку може виникнути прірва у комунікації між агентством та фрилансером, яка буде критичною під час внесення правок. Також, за такого розподілу, агентство не буде повністю нести відповідальність за результат. Оскільки частина роботи, яка впливає на нього, виконувалася третьою стороною. Важливо чітко розподілити обов’язки та забезпечити ефективну комунікацію між усіма сторонами.

— Як контролювати якість роботи фрилансера чи агентства?

Встановіть чіткі KPI та регулярно перевіряйте прогрес. Не соромтеся давати зворотний зв’язок та просити про необхідні корективи. Також радимо фіксувати мету, цілі, фактори відповідальності у договорі, щоб мати на руках підтвердження у разі виникнення спірних ситуацій.

— Що робити, якщо співпраця не виправдовує очікувань?

Фіксуйте домовленості максимально чітко. Якщо така ситуація вже трапилася, проговоріть результати та спробуйте знайти компроміс, або розгляньте можливість розірвати договір і знайти іншого виконавця.

— Як захистити бізнес від ненадійних фрилансерів або агентств?

Укладайте детальні договори, які включають умови виконання робіт, терміни та механізми розв’язання спірних питань. Також корисно проводити передоплату лише після підписання договору та підтвердження умов співпраці.

— Як визначити, чи є фрилансер або агентство надійним?

Перевіряйте відгуки від попередніх клієнтів, запитуйте кейси або приклади робіт, а також проведіть особисту співбесіду або зустріч, щоб оцінити професіоналізм та досвід. Ліцензії, сертифікати та рекомендації також можуть слугувати показниками надійності.

— Які питання варто задати фрилансеру чи агентству перед початком співпраці?

Запитайте про досвід роботи у вашій сфері, нові підходи та методології, які вони використовують, часові рамки проєкту, вартість послуг, а також як вони вимірюють успіх і звітують про результати.

— Як забезпечити ефективну комунікацію з фрилансером або агентством?

Встановіть чіткі очікування щодо комунікації з самого початку, включно з частотою звітів, каналами зв’язку та відповідальних осіб за проєкт. Регулярні оновлення та відкритий зворотний зв’язок допоможуть забезпечити успішну співпрацю.

Про автора

Софія Старк
Софія Старк
, Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого