У чому різниця між B2B та B2C: роль digital-маркетингу та відмінність воронок продаж

У чому різниця між B2B та B2C: роль digital-маркетингу та відмінність воронок продаж Працюючи у диджиталі, важливо розрізняти моделі B2B (Business to Business) та B2C (Business to Consumer). Це потрібно, щоб краще розуміти не тільки цільову аудиторію, а й дієві формули продажів та стратегії, котрі будуть відрізнятися залежно від типу моделі.

У цій статті ми розповімо про відмінності між цими двома напрямками, як це впливає на процеси продажу та маркетингові стратегії.

Що таке B2B та B2C

Яка різниця між B2B та B2C: нюанси та різниця у продажу

B2B (Business to business) — модель роботи, коли один бізнес продає товари або послуги іншому бізнесу, а не кінцевому споживачу. До прикладу, це може бути виробник комп’ютерного обладнання, який продає свої продукти не користувачам, а іншим компаніям, що збирають ПК або надають ІТ-послуги. Цей виробник не займається роздрібною торгівлею, але відіграє ключову роль у ланцюжку постачання, співпрацюючи безпосередньо з бізнесами-клієнтами.

B2B-сфера вимагає глибокого розуміння специфіки ринку і галузі, а також здатності налагоджувати тривалі партнерські відносини. Виробник та клієнт працюють разом, щоб досягти взаємовигідного результату, де один забезпечує необхідні товари або послуги, а інший використовує їх у своїй діяльності. Важливою особливістю B2B є те, що продажі часто скріплені довгостроковими договорами.

B2C (Business to consumer) — модель роботи, коли бізнес продає товари або послуги безпосередньо кінцевому споживачу. B2C-магазини — це більшість магазинів, у яких ви купуєте щоденно. У них, зазвичай, немає посередників, а взаємодія відбувається між продавцем і покупцем.

B2C-маркетинг зосереджений на привабленні клієнта з використанням реклами, акцій, індивідуального підходу. Ця модель дозволяє бізнесам швидко реагувати на зміни в настроях, пропонувати нові тренди та продукти. Для споживачів B2C пропонує зручність і широкий вибір, дозволяючи легко порівнювати товари та послуги в інтернеті чи в магазинах.

9 основних відмінностей B2B від B2C

Яка різниця між B2B та B2C: нюанси та різниця у продажу

Зображення створено за допомогою DALL·E 2

Важливо розуміти, що кожен ринок унікальний, але існують певні загальні відмінності, що визначають B2B та B2C взаємодії. Нижче представлено 9 відмінних особливостей, які, хоч і не універсальні, проте характерні для більшості випадків.

 • Аудиторії. Однією з найважливіших відмінностей між B2B та B2C є їх цільові аудиторії. У B2B секторі цільовою аудиторією є інші бізнеси. Це часто означає довгий і складний процес прийняття рішень, залучення кількох осіб та велику увагу до технічних деталей, ROI та довгострокових переваг співпраці. З іншого боку, B2C спрямований на індивідуальних споживачів, де рішення про покупку часто приймаються швидко, на основі емоцій, ціни та бренду.
 • Відкриття справи. Відкрити B2C-магазин, зазвичай, легше та дешевше. Ви можете стартувати з мінімальних інвестицій та знань, поступово розвиваючись і масштабуючись. Для успішного входу в B2B-сектор відразу необхідні значні інвестиції та глибоке розуміння специфіки ринку, потреб бізнес-клієнтів.
 • Юридичні форми організації. B2C-бізнеси часто реєструються як індивідуальні підприємці (ФОП) завдяки простоті управління та сплати податків, що є ідеальним для малого бізнесу та роздрібної торгівлі. Натомість B2B-компанії рекомендовано обирати формат товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ), через більший обʼєм діяльності та необхідність взаємодії на вищому юридичному рівні.
 • Сайти магазинів. Хоча візуально сайти B2B і B2C можуть бути схожими, вони будуть відрізнятися за технічними вимогами. B2C-сайти забезпечують однаковий перегляд для всіх користувачів, тоді як B2B-платформи пропонують персоналізацію для різних груп клієнтів, включно індивідуальними цінами та умовами їх надання.
 • Просування. Для B2C можна використовувати багато онлайн-каналів, щоб залучити кінцевих споживачів. Сюди входить PPC, SEO, SMM. В той час як B2B часто фокусується на нішевих платформах та персоналізованому підході. Наприклад, для оптового B2B стандартом просування є email-маркетинг чи участь у професійних виставках, вебінарах, тренінгах тощо.
 • Контент. У B2C контент має вирішальне значення для приваблення покупців. Тому тут не обійтися без якісних фотографій, або детальних описів товарів, які будуть зрозумілі кожному. У B2B контент важливий, однак тут акцент зміщується на технічні характеристики та переваги покупки для бізнесу, з меншою увагою до візуалу. Також контент у B2B може бути прихований від загального перегляду, міститися у віртуальних сховищах, доступ до яких є лише у клієнтів.
 • Керування магазином та персонал. Невеликий B2C-магазин можна запустити самостійно, використовуючи аутсорсинг для певних завдань. З B2B вам від початку необхідна команда для обслуговування складних процесів: бухгалтерія, логістика, облік, робота з клієнтами тощо. Оскільки мова йде про великі масштаби, керувати самому B2B підприємством може бути важко.
 • Комунікація з клієнтами. У B2C комунікація може бути автоматизованою і часто має декілька пропрацьованих скриптів чи воронок, які схожі між собою. Оскільки клієнти, зазвичай, звертаються за схожими запитами. На відміну від цього, B2B-комунікація глибша частіше включає персональні зустрічі, довгострокове планування, індивідуальні пропозиції для бізнесу.
 • Оплата товарів. У B2C пропонуються стандартні методи оплати для всіх: онлайн-платежі, післяплата, розстрочка. Зазвичай, оплата йде від клієнта безпосередньо до бізнесу. У B2B можливі додаткові умови: авансові платежі, відтермінування платежів, з урахуванням індивідуальних домовленостей, або ж зниження ціни від кількості купленого товару. Оскільки суми оплат у цій сфері великі, на кожну оплату можуть підписуватися окремі договори.

Продажі у B2B та B2C — у чому відмінність

Продажі у B2B та B2C — у чому відмінність

Джерело фото: unsplash

Оскільки моделі B2B та B2C мають багато відмінностей, комунікація, воронки продажів та поведінка менеджерів після продажу теж відрізняється.

Довгострокові відносини у B2B та одноразові покупки B2C

У секторі B2B важливим елементом є розвиток довгострокових відносин, які часто починаються з детального дослідження потреб клієнта, персоналізованої пропозиції та продовжуються через регулярне спілкування та підтримку. Тобто, від зацікавленості до здійснення оплати й закриття угоди, можуть пройти місяці, а то й роки. Оскільки на кожному етапі, зазвичай, залучено багато персоналу з обох сторін.

Приклад воронки продажів компанії B2B:

 1. Залучення: через корисний контент.
 2. Визначення потреб: консультації.
 3. Пропозиція рішення: демонстрація продукту.
 4. Переговори: індивідуальне ціноутворення.
 5. Угода: підписання контракту на постачання.
 6. Оплата чи аванс.
 7. Обслуговування: оновлення продукту, підтримка, після продажів.

Для B2C, воронка продажів може бути прямолінійною і зосередженою на швидкому перетворенні зацікавлених відвідувачів у покупців. Покупки у B2C можуть бути імпульсивними, тут важливу грає роль контент, трендовість, настрій покупця, а оплата може бути здійснена за декілька хвилин.

Приклад типової воронки B2C:

 1. Залучення: реклама в соціальних мережах.
 2. Інтерес: спеціальні пропозиції або знижки.
 3. Рішення: відгуки про продукт.
 4. Дія — покупка.

В цьому випадку, контент, швидкість обробки менеджером замовлення та емоційний зв’язок мають вирішальне значення для спонукання до покупки. Однак, у B2C ні клієнт, ні продавець, зазвичай, не розраховують на довгострокову роботу (якщо не передбачено додаткових гарантій чи програм лояльності).

Персоналізація

У B2B-секторі персоналізація може бути представлена через налаштування CRM-системи для великої корпорації, що включає інтеграцію з наявними базами даних і бізнес-процесами. Цей підхід вимагає детального розуміння внутрішньої структури клієнта та його специфічних потреб. Також B2B-персоналізація може проявлятися у наданні персонального менеджера, або персоналу (менеджера, логіста, бухгалтера тощо), що обслуговуватиме тільки певний бізнес. Персоналізація на простішому рівні у B2B, може проявлятися як розподіл email-розсилок по базах.

Тим часом у B2C персоналізація грає вирішальну роль у продажах. Вона може виявлятися як у створенні індивідуального продукту під клієнта, так і в комунікації, рекомендаціях продуктів на основі попередніх покупок, або переглядів на сайті.

Роль digital-маркетингу та соціальних мереж у B2B та B2C

Роль digital-маркетингу та соціальних мереж у B2B та B2C

Джерело фото: unsplash

Digital-маркетинг і SMM у B2B-секторі вимагають підходу, орієнтованого на довготривалі відносини з клієнтами. Використання SEO, контент-маркетингу та email тут спрямоване на демонстрацію пропозицій та експертність в певній галузі. Часто використовуються професійні мережі — LinkedIn та вебінари для налагодження професійних контактів з потенційними B2B клієнтами. У цьому контексті, диджитал-маркетинг зосереджений на наданні клієнтам корисної інформації, яка вирішує їхні бізнес-проблеми з метою генерації лідів.

У B2C-секторі, digital-маркетинг та SMM зосереджуються на швидкому залученні уваги споживачів і стимулюванні до покупок. Використання соціальних мереж Instagram, Facebook, та TikTok є ключем для приваблення уваги покупців. Також персоналізовані рекламні кампанії, PPC, SEO та акційні пропозиції в email допомагають максимально розширити охоплення та підвищити конверсію. Тут емоційний зв’язок клієнта та привабливість продукту часто відіграють вирішальну роль.

Digital-маркетинг у B2B займається розвитком стратегій, які сприяють поглибленому розумінню та довірі до бренду, в той час, як у B2C акцент робиться на швидкість, зручність покупки та привабливість продукції.

Індивідуальний підхід до B2B та B2C

Попри те, що B2B та B2C суттєво відрізняються, спільним у них є те, що кожна з моделей потребує індивідуального підходу до стратегії. Однак, для B2B ця стратегія залежатиме від розвитку довгострокових відносин з клієнтами, розуміння їхніх бізнес-потреб та надання комплексних рішень. Тоді як стратегія для B2C частіше фокусується на швидкому залученні уваги споживачів, використанні емоційного зв’язку та стимулюванні швидких покупок через персоналізацію.

Про автора

Софія Старк
Софія Старк
, Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого