«У корпоративній культурі відбулися тектонічні зміни» — Леонід Зябрев, речник Ощадбанку

«У корпоративній культурі відбулися тектонічні зміни» — Леонід Зябрев, речник Ощадбанку

Корпоративна культура українських компаній пережила епохальні зміни за останні роки. Леонід Зябрев, автор книги «Самовчитель гри в офісний покер» та викладач Києво-Могилянської академії, розмірковує, як війна трансформувала стосунки між колегами, ставлення до роботи й офісні звички.

У цій авторській колонці — спостереження, які демонструють, як спільні виклики змінюють корпоративні правила гри.

А якщо ви хочете поділитися своїм досвідом з читачами Медіа Inweb — читайте, як надіслати статтю.
Фото: Чекліст з підготовки до Чорної п’ятниці для бізнесу — що перевірити перед стартом

В останньому році до початку повномасштабної війни я видав книгу, яка називається «Самовчитель гри в офісний покер або як вигравати у грі під назвою «Робота»». До карткових ігор вона відношення не має — під метафорою «офісний покер» я розумію правила виживання в робочих колективах, а якщо точніше — параметри корпоративної культури.

Книга присвячена насамперед опису цих писаних та неписаних законів життя офісів на підставі реальних історій українських компаній. Головна ідея книги — будь-яка наймана праця — це рольова гра («офісний покер») і щоб вигравати у цій грі потрібно добре знати її правила.

З моменту виходу «офісного покеру» пройшло не так багато часу, проте велика війна докорінно змінила багато чого, і життя українських офісів — не включення. Отже, що змінилося в корпоративній культурі українських компаній за майже три останні роки?

Як на мене, головний висновок полягає в тому, що в стосунках між колегами стало менше формалізму. В інтернеті є багато мемів, які висміюють офісний штамп «компанія — велика сім’я», проте насправді працівники багатьох організацій за час війни стали ближче один до одного.

Спільні випробування та спільний біль — справді об’єднують. Якщо ти провів ніч у холодному вагоні, який вивозив працівників компанії на захід України, обнімаючи по черзі всіх працівниць бухгалтерії — навряд чи тобі надалі захочеться спілкуватися зі своїми попутницями на «ви».

Якщо ви всім колективом шукали необхідний дрон, якого вдалося знайти за допомогою кума охоронця, то з тим охоронцем на вході ти згодом будеш обов’язково вітатися. Врешті решт, якщо ти як і інші провів безсонну ніч через повітряну тривогу, ти не будеш кричати на підлеглого, чому він чи вона запізнилися на роботу.

Чи є трансформація у бік більш неформального спілкування на робочому місці однозначним добром? Як на мене — так, адже навіть абстрагуючись від поточної ситуації, менша формальність — це більше конструктиву у стосунках, що дуже сприяє більшій ефективності комунікації між працівниками.

Так враження, що в українських офісах стало набагато менш «мандалорців». Цим терміном я називаю колег садо-мазо спрямованості, які спочатку вигадують ідіотські правила, а потім самі мучаться з ними — і мучать колег.

Визначення походить від героїв стрічок з орбіти «Зоряних воєн», які весь час перебуваючи з іншими людьми носять шоломи, коли нібито цього ніхто не вимагає і є ніші представники цього народу, які шоломи не носять. Так, ось, офісні «мандалорці», які є біллю для багатьох компаній, вже не наскільки агресивні, — зараз явно не їхній час.

Ще одне спостереження — ейджизм помер. Яка різниця скільки тобі років, якщо ти добре працюєш, а знайти молодшу людину на твою посаду неможливо, адже всі виїхали за кордон.
Ви певно знаєте, що існують благодійні фонди, які допомагають в працевлаштуванні людей старшого віку. Одна з компаній, яку я добре знаю, намагалася допомогти такому фонду і влаштувала декілька співбесід для його підопічних. Так ось — закінчилось нічим, людям старшого віку не підійшли умови праці, які пропонувала ця компанія.

Працездатні люди 60+ зараз активно «перебирають» пропозиціями й на будь-що не погоджуються. Ці фонди час переформатовувати в рекрутингові агенції.

Ще один тренд, пов’язаний із браком кадрів — попри будь-яку економічну логіку воєнного часу в українських компаніях зростають зарплати — конкуренція за персонал тільки збільшується. І розмір винагороди б’є рекорди не лише у приватному секторі, а навіть у чиновників. Під час великої війни якось поступово державні службовці перестали бути кастою дауншифтерів, які працюють лише за ідею. І це, як на мене, — явний позитив.

Де речі, держслужба зараз має ще одну перевагу, якої донедавна не існувало. Йдеться про можливість бронювання від мобілізації. Нині навіть сайти із працевлаштування ставлять спеціальний маркер — чи передбачає посада наявність броні або ні. Для багатьох цей значок важить дуже багато.

Не торкаючись морального боку цього питання можу передбачити, що надалі перевага бронювання може виявитися проблемою для організацій, які нині можуть запропонувати її для своїх працівників. Не треба бути Нострадамусом, щоб передбачити, що після війни ці компанії стикнуться зі швидким відтоком кадрів.

Взагалі, яку рису корпоративної культури українських компаній не візьмеш, — практично всюди відбулися тектонічні зміни.

Замість постійного фокуса на прибутках у нових стратегіях компаній роль пріоритету зараз відіграють цінності. І головна мета існування відповідального українського бізнесу наразі одна — наблизити перемогу.

Топи у багатьох місцях стали ближче до колективів. Серед корпоративних героїв всюди — працівники, які воюють. Їм зберігають зарплату і вітають зі святами. І навіть у разі загибелі присвячують таблички на корпоративних алеях пам’яті — таких собі власних меморіалах компаній.

Ще одна цікава трансформація — розвиток корпоративних програм ментального здоров’я. Власні психологи раніше існували лише у світі американських серіалів про життя-буття акул фінансових ринків, яких настільки виснажують щурячі перегони, що навіть у робочий час їм дозволено полежати на кушетці, спілкуючись із психологом. Віднині ці серіали прийшли в українську реальність — страшна війна зробила всіх нас дещо «притрушеними».

Я нині працюю у компанії, 100% акцій якої належить державі, і уявіть — у нас є не лише власний психолог, а навіть корпоративний психіатр. Хто не в курсі різниці, зазначу, що другий варіант — це лікар, який уповноважений навіть виписувати медикаменти. Не певний, чи не втратив він це право при роботі не у медичному закладі, проте ясно те, що такий спеціаліст набагато більш підготовлений до складних ситуацій із ментальним здоров’ям співробітників компанії.

Велика частина працівників українських офісів стала біженцями й працює віддалено з інших країн. Яким чином зберігати їх у своїх колективах у той момент, коли вони активно асимілюються в нових батьківщинах? І чи потрібно взагалі це робити? Принаймні уряд має цілком однозначну позицію щодо чиновників та працівників державних підприємств — ті люди, які виїхали, на роботі там не потрібні.

Війна не оминула навіть такої пікантної теми як офісні романи. Розділені сім’ї — це один із найбільш негативних наслідків великого переселення українців, пов’язаного із великою війною. Психологи довели, що людям найбільше подобаються ті люди, з якими вони найчастіше бачаться.

А з ким ми стикаємося кожний робочий день? Звісно, з колегами. У мене немає статистики, проте щось підказує, що романтичних стосунків в українських офісах з початку повномасштабного вторгнення стало набагато більше.

Зазнає трансформації й відповідь на ключове питання: навіщо люди взагалі ходять на роботу? Відповіді раніше були переважно однорідні: щоб заробляти собі на життя або — бо треба кудись ходити.

Зараз до них доєдналися інші альтернативи. Щоб отримати бронювання від армії. Щоб спільно переживати жахливе сьогодення. Врешті решт — щоб роботи щось для перемоги разом з однодумцями та друзями, а не мучитися від розуміння того, що вони там на фронті проливають кров, а ти сидиш на дивані й лише проклинаєш агресорів.

Бо влада каже: ти або воюєш, або працюєш. Вважаю, що це справедливо.

Софія Старк
Софія Старк
• Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого