Покрокова інструкція про переїзд з HTTP на HTTPS без втрати трафіку
Переїзд, чого б він не стосувався — справа напружена і відповідальна. Спочатку вас ламає — ви заперечуєте потребу в переїзді. Звичні стіни, паркування біля будинку, дивний сусід, погляд якого передбачає наявність ножа за спиною. А все-таки потрібно. Зміна обстанови повинна нести в собі потенціал, поліпшення поточного побуту. Адже дивно переїжджати з центру на околицю, шляхом розгубивши все.Те ж саме відноситься і до переходу на захищений протокол (HTTPS).
Зміст статті
- Навіщо переносити сайт на захищений HTTPS-протокол.
- Інструкція по переїзду на захищений HTTPS-протокол.
- Підготовка сайту до переходу (налаштування HTTPS-протоколу).
- Дії після переходу на HTTPS (перевірка коректності перенесення сайту на захищений протокол) .
- Приклад переходу c HTTP на HTTPS без втрати трафіку.
- Наостанок про переїзд з http на https.
1. Навіщо переносити сайт на захищений HTTPS-протокол
Відправна точка — прийняття: навіщо взагалі переїжджати на захищений протокол? Іноді, після численних ітерацій пояснень причин переїзду, так хочеться просто сказати — тому що, робіть! Але уявімо себе студентом, якому дуже хочеться вислужитися перед комісією (в нашому випадку — зібрати трафік), що б ми тоді сказали?
- Наявність захищеного шифрування запобігає можливість перехоплення конфіденційної інформації, залишеної на сайті, для подальшого використання шахраями. А навіть якщо не шахраями, навіщо комусь копатися в чужій білизні? Тому наявність захищеного з’єднання так критично важливо для сайтів, що обробляють інформацію користувача — пошти, номери телефонів, банківські картки etc. Сайт з налаштованим HTTPS — це класичний приватний будинок в тихому районі Токіо, вікна якого не пропускають денне світло і допитливі носи.
- Google любить HTTPS. Для нього захищене шифрування — донька маминої подруги, якій він з більшою ймовірністю запропонує квитки в VIP-ложу пошукової видачі.
- У браузерному рядку, навпаки адреси домену, ще один замок віщає користувачам про безпеку передачі даних. Це вагомий плюс — людині подобається знати, що конфіденційна інформація не потрапить в треті руки.
2. Інструкція по переїзду на захищений HTTPS-протокол
2.1. Вибір SSL-сертификата
Вибір SSL-сертифіката, мабуть, єдиний етап, в ході якого не виникає головняк. У вашому розпорядженні SSL-сертифікати з будь-якими нотками післясмаку.
Давайте ж їх розглянемо:
- Самописний сертификат — генерується вами самостійно за допомогою окремих утиліт.
Плюси: заощаджуємо гроші і час (зникає необхідність звертатися до постачальників послуг з оформлення SSL)
Мінуси: самоподпісанний SSL-сертифікат не подобається браузерам, про що вони сповістять червоним світлом на прохід в Ла-Манш.
Виглядає це так:
- Domain Validation — підтвердження, відповідно, проходить на рівні доменного імені.
Плюси: підтвердження не займає багато часу, не потребує документів на відміну від касирки універсамчіка за рогом. Ціна на рік — від $ 15 до $ 30.
Мінуси: - облом для власників кириличних доменів — не спрацює;
- підтвердження приходить на пошту, прив’язану до домену, і тільки на певні адреси: admin@example.com, hostmaster@example.com etc.
- Organization Validation — підтвердження з домену та організації. Тобто у вас попросять, наприклад, свідоцтво про державну реєстрацію. Загалом, довести, що ви є юрособою. Особливість Domain Validation в тому, що в сертифікаті міститься інформація про компанію — власника доменного імені. Ціна на рік — від $ 60 до $ 700.
Плюси: сертифікат містить інформацію не тільки про домен, а й власника доменного імені, що є вагомим аргументом для довіри в очах користувача
Мінуси: потрібно задурити і надати інформацію, яка підтверджує ваше юридична особа.
- Extended Validation — відображається зеленим рядком з повним ім’ям організації,яка його отримала. Загалом, дорого-багато світу SSL-сертифікатів. Ціна на рік — від $ 150 до $ 1200.
Але для його отримання доведеться зовсім-зовсім запотіти — крім доменної перевірки, в хід підуть свідоцтво про державну реєстрацію, наявність в whois, дзвінки з перевірками (дихати і мовчати в трубку ніхто не буде, але зайва напруга).
Плюси: зелений рядок свідчить про серйозні наміри;
Мінуси: в порівнянні з попередніми сертифікатами гра стає дорожче і важче (проходження численних етапів верифікації).
- Wildcard — SSL-сертифікат видається на всі піддомени певного домену (актуально для компаній, що мають представництва в регіонах)
- З підтримкою IDN — як ми писали вище, не всі сертифікати підтримують кириличні домени. Тому, якщо у вас саме такий, потрібно шукати з підтримкою IDN.
Lets Encrypt — декілька слів про нього
Lets Encrypt — це безплатний автоматизований центр сертифікації. Валіден (підписаний дійсним root), що означає в очах пошуковика з ним все в порядку. Більш того, сам Google рекомендує його.
3.Підготовка сайту до переїзду (налаштування HTTPS-протоколу)
Отже, рішення про перехід з http на https взяли, навіть підгледіли собі SSL-сертифікат. Значить саме час братися за реалізацію переходу.
Що потрібно для успішного налаштування HTTPS:
- Змінити абсолютні внутрішні посилання на відносні (або на https). Зверніть увагу що посилання в атрибутах canonical і hreflang завжди повинні бути абсолютними. Якщо цього не зробити, вам сайт буде пістрявити внутрішніми посиланнями з 301 кодом відповіді, а це недобре
- Встановити SSL-сертифікат — майже всі хостинги дозволяють встановити SSL-сертифікат через панель управління
Виглядає налаштування HTTPS ось так:
Якщо виникнуть проблеми з переходом з http на https, напишіть в техпідтримку хостингу і вам підкажуть. Або зверніться до того самого приятеля, який, з одного боку, програміст — він теж знає, що до чого.
Важливо: Якщо ваш хостинг не передбачає установку SSL, то його доведеться змінити. Життя жорстоке.
Обов’язково, під час налаштування https, потрібно перевірити працездатність сайту на протоколі https як на настільних ПК, так і на мобільних пристроях. Оскільки дуже часто після підключення сертифіката з’являються проблеми з адміністративною панеллю або доступом на сайт з мобільних пристроїв.
Перевірити коректність впровадження SSL сертифікату можна за допомогою сервісу.
- Налаштування 301-редиректів — після підключення SSL-сертифіката потрібно прописати посторінковий редірект з URL-адрес з http на https в файлі .htaccess.
Приклад реалізації:
RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$
RewriteRule ^(.*)$ https://site.ua/$1 [R=301,L]
4. Дії після переїзду на HTTPS (перевірка коректності перенесення сайту на захищений протокол)
Ось вивірений, точно китайська церемоніальна чаша для випитого чаю, чек-лист дій після переїзду з http на https:
- Ще раз перевіряємо коректність налаштування SSL сертифікату, використовуючи сервіс. Про всяк випадок.
- Додаємо сайт з https протоколом в Search Console.
- Виконуємо перевірку працездатності сайту на всіх типах пристроїв.
- Виконуємо перевірку функціоналу сайту після переходу на HTTPS.
- Перевіряємо відсутність внутрішніх посилань на незахищені документи.
- Перевіряємо наявність 301 редіректу з усіх сторінок сайту на аналогічні сторінки з https.
- Оновлюємо .xml карту сайту, щоб вона містила тільки сторінки з https.
- Змінюємо посилання на карту сайту (вона ж теж була з http-протоколу) в файлі Robots.txt.
5. Приклад переходу c HTTP на HTTPS без втрати трафіку
Ми в Inweb повторюємо правила переїзду, що становлять предмет поточної статті, з самої колиски. І це дає свої плоди — так виглядає динаміка трафіку сайту, з правильно виконаним переїздом на захищений протокол.
6. Наостанок про переїзд с http на https
Переход с HTTP на HTTPSS — це як здача сесії: не хочеться, напружує, але все одно потрібно і важливо здати з першого разу без косяків (щоб не злетіти зі стипендії). Перш ніж налаштовувати SSL-сертифікат, переконайтеся, що виконано всі вимоги, описані в статті, а після переїзду скористайтеся чеклістом і перевірте ще раз.
Головне пам’ятати: перенесення сайту з HTTP на HTTPS — це дуже стильно і модно, майже як підкати джинсів і A$AP ROCKY на репіті. Сподіваємося, що наша стаття допоможе вам у здійсненні поставленої мети. Успіху і відносних посилань вашого сайту!