Історія створення LEGO: від маленької майстерні до міжнародного бренду іграшок

Історія створення LEGO: від маленької майстерні до міжнародного бренду іграшок

Сьогодні LEGO — це забавка для дітей і дорослих, а також колекційна річ, оскільки окремі набори коштують декілька тисяч євро. Сьогодні, здається, усі на планеті знають про цей бренд.

У цій статті ми розповімо, як все починалося — від маленької майстерні з великою ідеєю до міжнародного бренду іграшок.

Хто, коли та навіщо створив LEGO

За створенням глобальної компанії, яка сьогодні співпрацює з Голлівудом, стоїть тесля з Данії — Оле Кірк Крістіансен.

Крістіансен — людина, що створила конструктор

Оле Кірк Крістіансен народився 7 квітня 1891 року в Омвраа Марк, Данія. Він був 10 дитиною з 13 у сімʼї сільськогосподарських робітників. Хоч родина була бідною, хлопчик зміг отримати базову середню освіту.

Історія створення LEGO: від маленької майстерні до міжнародного бренду іграшок

Молодий Оле Кірк Крістіансен. Джерело: LEGO.

З шести років він працював як батрак (найманий працівник на сільському господарстві), тоді ж і захопився струганням деревини. Після закінчення школи Крістіансен вчився у свого брата теслярству, згодом пішов у військо, навчався в Гаслевській технічній школі, виїхав спочатку до Німеччини, а потім до Норвегії, щоб працювати теслею.

Оле Кірк (спереду ліворуч) у майстерні свого брата в Дайте

Оле Кірк (спереду ліворуч) у майстерні свого брата в Дайте. Джерело: LEGO.

У 1916 році, з поверненням у Данію, Крістіансен вирішив розпочати свою справу. Він придбав столярну майстерню у Біллунді та займався відновленням будівель й створенням промислових товарів. Того ж року Оле одружився, згодом у його сімʼї народилося четверо синів.

Історія створення LEGO: від маленької майстерні до міжнародного бренду іграшок

Будинок і майстерня Оле, що були знищені пожежею.

Справи йшли добре, допоки у 1924 році майстерню Крістіансена не знищила пожежа. Її спричинили його сини Карл Георг і Годтфред, підпаливши випадково дерев’яну стружку в майстерні. Полумʼя знищило не тільки майстерню, а й дім родини.

Проте Оле мав заощадження й вирішив побудувати ще більшу майстерню та новий будинок. Будівництво завершилося у 1924 році, згодом підприємець найняв нову робочу силу для свого бізнесу, щоб розпочати все спочатку.

Значення LEGO та створення логотипу

Будинок Оле Кірк Крістіансен у 1924 році. Джерело: LEGO.

На початку 1930-х років почалася Велика депресія і деревообробна майстерня Оле сильно постраждала. Попит на будівництво будинків і виготовлення меблів на замовлення зупинився. Йому довелося звільнити всіх своїх працівників, а в 1932 році померла його дружина, залишивши його наодинці з чотирма синами.

Оле зосередився на більш практичних предметах меблів, виготовляючи драбини, прасувальні дошки та табурети для доїння корів, але й тут продажі йшли погано. Він також почав виготовляти різноманітні дерев’яні іграшки, спочатку обмінюючи їх на їжу.

Попри скрутне становище Оле наполягав на створенні дитячих іграшок. У 1932 році він заснував безіменну компанію, яка згодом стане всесвітньо відомою.

Значення LEGO та створення логотипу

LEGO — це скорочена форма данського слова Leg godt, що означає «грати добре». Назва зʼявилася у 1934 році, вона відображає головну філософію компанії, яка зосереджена на розвивальних іграшках для дітей.

Значення LEGO та створення логотипу

Дерев’яна іграшка початку 1930-х років.

Перші іграшки у майстерні Крістіансена робили з деревини берези. Перед обробкою її сушили два роки, а потім три тижні сушили в печі. Згодом компоненти іграшок збирали, герметизували, шліфували, ґрунтували та покривали трьома шарами лаку.

Перехід до пластику та патент «цеглинки LEGO»

До 1935 року асортимент іграшок бренду складали різні тварини. До прикладу, деревʼяна качка, яку можна було тягати за собою.

Перший логотип LEGO був створений у 1934 році і пройшов через кілька значущих змін, перш ніж отримати сучасний вигляд.

Цей логотип компанія використовувала до 1936 року.

Кожен етап редизайну логотипу відображав стратегічні зміни в компанії та її спроби відповідати зростаючим очікуванням споживачів.

Цим логотипом користувалися до 1946 року.

Варіанти логотипів бренду від 1946 до 1998 років.

Перехід до пластику та патент «цеглинки LEGO»

Під час Другої світової війни та окупації Данії Німеччиною, Оле підтримував бізнес як міг. Проте у 1942 році, через несправну електромережу, його майстерню знов знищила пожежа. Відчуваючи відповідальність за найманих працівників, Крістіансен знову відбудував майстерню. Проте тепер вирішив працювати з новим дешевшим матеріалом — пластиком.

Оле не був першим, хто вигадав робити цеглинки з пластику. Його надихнув Гаррі Фішер Пейдж, який розробив модель зʼєднуваного блоку Kiddicraft із пластику. Створивши свою версію блоку Automatic Binding Brick, він викупив залишкові права на конструкцію цегли Kiddicraft.

Історія створення LEGO: від маленької майстерні до міжнародного бренду іграшок

А в 1958 році компанія запатентувала власну конструкцію «цеглинки LEGO».

Поширення LEGO у світі

Після смерті Оле у 1958 році, віцепрезидентом LEGO Group став його син Годтфред. Він додав до цеглинок нову ідею — можливість поєднувати їх між собою, незалежно від розміру чи виду.

Поширення LEGO у світі

Годфред Кірк Крістіансен, 1979.

На той час компанія розширилася до 140 співробітників і перейшла на виробництво пластикових іграшок після того, як у 1960 році велика пожежа знищила їхній склад дерев’яних іграшок.

Вхід на американський ринок та глобальне розширення

В 1960-х роках компанія здійснила свої перші кроки за межами Європи, входячи на американський ринок. Цей стратегічний хід вимагав не тільки адаптації до нових культурних контекстів, але й введення продуктів, які відповідали б різним вимогам та очікуванням місцевих споживачів. Популярність LEGO в США та інших країнах постійно зростала, завдяки адаптованості іграшок.

На той час вони вже випускалися з інструкціями, які допомагали збирати різні фігурки.

Відкриття LEGOLAND та вплив на бренд

Відкриття LEGOLAND та вплив на бренд

Мініленд в LEGOLAND Біллунд (1968).

Перший парк LEGOLAND відкрили у 1968 році, у місті заснування бренду — Біллунді, Данія. Це була відповідь на зростаючий інтерес відвідувачів до місця народження конструктора.

LEGOLAND став не просто місце для розваг, а втіленням філософії LEGO, надаючи дітям і дорослим можливість досліджувати та створювати свій власний світ. З часом було відкрито декілька нових парків у різних країнах, кожен з яких привертає мільйони відвідувачів щороку, стаючи важливою частиною маркетингової стратегії бренду.

Розвиток бренду від LEGO Technic до StarWars та Harry Potter

Компанія не припиняли розвиток і постійно переймали тенденції сучасного світу. Це забезпечило бренду не тільки збереження, але й посилення його позицій на світовому ринку.

Розвиток бренду від LEGO Technic до StarWars та Harry Potter

Один з перших наборів LEGO Technic.

У 1977 році бренд випустив серію LEGO Technic, де діти та дорослі могли збирати складніші моделі з рухомими частинами, що імітують реальні механізми. У 1998 році вийшла серія Mindstorms — набори для створення програмованих роботів, що дозволили користувачам поєднувати технічну інженерію з творчістю, використовуючи просту мову програмування.

Розширення франшизи LEGO через партнерства

Один з перших наборів 1998 року — LEGO MindStorms #9719 Windows 95.

1999 рік став культовим для компанії, адже вийшла одна з найпопулярніших серій — LEGO StarWars. Станом на квітень 2024 року компанія випустила 928 наборів та 1389 мініфігурок у рамках своєї серії Star Wars.

Розширення франшизи LEGO через партнерства

Одні з перших наборів LEGO StarWars у 1999 році.

З релізом StarWars компанія перейшла в нову епоху. Адже згодом розпочався реліз інших серій по фільмах та франшизах — LEGO Ninjago, LEGO Harry Potter, Lego Marvel Super Heroes тощо.

Розширення франшизи LEGO через партнерства

Один з перших наборів LEGO Ninjago від 2011 року.

Розширення франшизи LEGO через партнерства

Перші набори LEGO Harry Potter від 2001 року.

Окремо від складніших моделей розвився бренд LEGO Duplo, призначений для молодших дітей. У ньому моделі кубиків розроблялися таким чином, щоб бути безпечними для дітей молодшого віку.

Розширення франшизи через партнерства

Поступово компанія розширила свій вплив за межі іграшкової індустрії, увійшовши в світ кіно та телебачення.

Співпраця з Голлівудом

Співпраця LEGO з Голлівудом допомогла бренду трансформуватися з виробника іграшок у культурний символ. Початок партнерства розпочався у 1999 році, коли компанія уклала угоду з Lucasfilm для створення серії іграшок, заснованих на «Зоряних війнах». Це було вперше, коли бренд погодився на ліцензування зовнішньої франшизи.

Розширення франшизи LEGO через партнерства

Справжній прорив у співпраці з Голлівудом стався з випуском «LEGO Фільму» у 2014 році. При бюджеті 65 мільйонів доларів він зібрав 468,1 мільйона доларів у всьому світі. Після такого успіху, у 2019 вишло продовження оригінального фвльму. А також спін-офи, «LEGO Бетмен Фільм» та «LEGO Ніндзяго Фільм», які додали до компанії іграшок ще й кінофраншизу.

Це збільшило впізнаваність компанії, зміцнивши імідж компанії як креативного бренду, який може виходити за рамки виробництва іграшок. Франшизи також стимулювали продаж нових наборів, які базувалися на персонажах і сценах з фільмів, допомагаючи компанії розширювати свою присутність у різних сегментах ринку.

Освітні та соціальні ініціативи LEGO

У компанії є декілька соціально-освітніх ініціатив, які сприяють розвитку дітей та інклюзивності.

Освітня ініціатива LEGO Education

Освітня ініціатива LEGO Education

Освітньою ініціативою є програма LEGO Education, започаткована у 1980 році, у ній можна знайти ресурси для вчителів та учнів: навчальні плани, розвивальні набори конструкторів та програмне забезпечення. LEGO Education спрямована на розвиток навичок STEAM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) у дітей.

Соціальні ініціативи компанії

Компанія розробляє спеціальні набори з фігурками різних культурних та соціальних середовищ, що сприяє інклюзивності.

Також заснований фонд LEGO Foundation. Він фінансує дослідження та проєкти, які вивчають вплив гри на навчання дітей та їх розвиток. Одним з прикладів є програма «Build the Change», яка дозволяє дітям використовувати конструктори для моделювання рішень на глобальні виклики, такі як зміна клімату.

Для того, щоб ділитися своїми ідеями, компанія створила LEGO Ideas. Платформа дозволяє запропонувати ідеї для виготовлення нових наборів. Якщо за ідею проголосує багато людей — компанія може випустити такий набір.

Щодо України, компанія чітко висловила свою солідарність з українцями та підтримала українських дітей донатом 16,5 мільйона доларів та повторним донатом 13,6 мільйона доларів. Гроші спрямували на благодійні фонди, для відбудови інфраструктури шкіл та навчальних закладів.

Розвиток LEGO у digital та майбутнє компанії

Також LEGO, у співпраці з United24, розробили конструктори #LEGOwithUKRAINE. Вони зображають памʼятки культури України. Їх можна виграти за донат у фонд від $24 і вони є лімітованими виданнями, рідкісними для колекціонерів.

Додатково компанія співпрацює з різними організаціями — UNICEF та Save the Children, щоб підтримувати дітей у всьому світі.

Розвиток LEGO у digital та майбутнє компанії

Компанія успішно диджиталізувалася ще у 1996 році, коли запустили свій перший сайт. Компанія навіть створила свою соціальну мережу для дітей до 13 років — Lego Life. Її використовують приблизно 9 мільйонів дітей у всьому світі в 78 країнах.

Розвиток LEGO у digital та майбутнє компанії

У соціальних мережах LEGO, зокрема Instagram, можна знайти цікаві ідеї для своїх наборів, інтервʼю, смішні ситуативні відео та анонси нових продуктів.

LEGO від скромної майстерні до глобального бренду

Також є підписка на інформаційні листи від компанії, проте, щоб їх отримувати необхідно вказати свій вік, побажання і дати згоду на розсилку — компанія турбується про конфіденційнсть клієнтів.

У 2023 році компанія зафіксувала рекордний рівень виручки (8,8 мільярда євро), частково завдяки зростаючому попиту на набори LEGO для дорослих та тематичні парки. Також іграшки LEGO поширилися на ринки Китаю та Індії.

У компанії вважають, що ШІ має великий потенціал і може допомогти для покращити як виробництво, так і досвід для клієнтів. Тому вони інвестують в дослідження та розробки ШІ, щоб залишатися лідером у світі іграшок.

У 2021 році, наприклад, вийшов набір LEGO Ideas Treehouse, який був розроблений за допомогою ШІ. Також ШІ використовувався для генерації понад 90 000 різних дизайнів будиночка на дереві, а потім компанія співпрацювала з фанатами, щоб вибрати найкращий дизайн.

Плани на майбутнє

У майбутньому компанія планує й далі надихати дітей та дорослих у всьому світі. Їхні плани на майбутнє ґрунтуються на трьох ключових принципах: інновації, екологічність та соціальна відповідальність.

  • Інновації: бренд постійно шукає нові способи використання цеглинок LEGO. Їхні дослідницькі команди працюють над створенням нових матеріалів, нових технологій та нових способів взаємодії з конструктором. Щоб створювати продукти, які не лише розважають, але й навчають, надихають та розширюють кордони творчості.
  • Екологічність: компанія прагне стати екологічнішою. Вони вже використовують перероблені матеріали у своїх продуктах та упаковці, а також постійно шукають нові способи скоротити свій вплив на довкілля.
  • Соціальна відповідальність: також компанія планує продовжувати працювати у соціальних та освітніх ініціативах, спрямованих на покращення життя дітей та дорослих у всьому світі. Наприклад у них є план, щоб зробити свої продукти доступними для дітей з усіх верств суспільства.

Окремі плани у бренду є і по створенню нових наборів. Проте вони до кінця не розкривають їх, лише анонсують нові передзамовлення. Скоро вийде колекція з LEGO MARVEL з вежею Тоні Старка, а також набір Національного музею, нові квіткові колекції компанії.

LEGO від скромної майстерні до глобального бренду

З сімейного бізнесу та скромної данської майстерні компанія стала глобальною імперією іграшок. Шлях компанії був нелегким, але девіз «лише найкраще може бути достатньо добрим» (дан. det bedste er ikke for godt) продовжує існувати у концепції LEGO до сьогодні.

LEGO — це символ творчості та світовий феномен. А історія компанії доводить те, що мрії та наполеглива праця можуть змінити світ, якщо вірити у свої сили та рухатися до мети.

Софія Старк
Софія Старк
• Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого