Дослідження: що таке doomscrolling, його вплив на життя та чому ми не можемо відірватися від негативних новин
Сучасні медіа все більше зосереджуються на негативних новинах. Це явище отримало назву doomscrolling — процес, під час якого люди постійно переглядають негативний контент, що спричиняє тривогу, стрес і навіть депресію. Поширеність doomscrolling стала такою значною, що вчені почали досліджувати його вплив на психологічний стан людей.
Дослідження, проведене серед студентів університетів в Ірані та США, й опубліковане у Computers in Human Behavior Reports (Sciencedirect), є першим аналізом феномену doomscrolling і його впливу на екзистенційну тривогу, мізантропію та віру в справедливий світ.
Ми адаптували дослідження для читачів медіа Inweb, оскільки для українців теж актуальне явище doomscrolling, через тривожні новини про війну та насильство.
Що таке doomscrolling
Цей феномен виник із поєднання англійських слів doom (загибель, катастрофа) і scrolling (прокручування) і описує поведінку, коли людина несвідомо або навмисно занурюється в перегляд поганих новин.
Як проявляється doomscrolling та які його симптоми
- Людина постійно прокручує стрічку новин, шукаючи оновлення, особливо негативного характеру — наприклад, новини про катастрофи, пандемії, злочини.
- Doomscrolling стає звичкою, яка може викликати відчуття тривоги або страху перед пропуском важливих, хоч і негативних подій.
- Людина може втрачати контроль над часом, витрачаючи години на перегляд негативних новин, що посилює її стресовий стан.
Doomscrolling відрізняється від звичайного споживання новин своєю нав’язливістю і фокусом на негативному контенті, що може суттєво впливати на психічне здоров’я та загальне самопочуття.
Про дослідження
У дослідженні взяли участь 800 студентів університетів з Ірану та США. Іранська вибірка включала 620 студентів, серед яких 165 жінок, 454 чоловіків і 1 учасник іншої статі (середній вік = 26,75 року, стандартне відхилення = 5,61).
Американська вибірка складалася зі 180 студентів, серед яких 135 жінок, 43 чоловіків і 2 учасники іншої статі (середній вік = 20,06 років, стандартне відхилення = 2,92).
Учасники заповнювали онлайн-опитувальники, які включали наступні шкали:
- Шкала doomscrolling (SMDS), розроблена для оцінки схильності учасників до споживання негативного контенту в соціальних мережах.
- Опитувальник екзистенційної тривоги (EAQ), заснований на теорії екзистенційної тривоги Пауля Тілліха, який оцінює тривогу щодо життя, смерті, сенсу і порожнечі.
- Шкала віри у справедливий світ (GBJWS), яка вимірює переконання, що світ є справедливим місцем, де кожен отримує те, що заслуговує.
- Шкала мізантропії, що вимірює рівень недовіри та негативного ставлення до людства.
Дані збиралися за допомогою онлайн-опитувальників через платформи Qualtrics та Google Forms.
Результати дослідження
Останні звіти показали зростання поширеності негативних настроїв у новинах і заголовках. Емоційно нейтральні новини публікуються менше, і значна частина висвітлення тепер характеризується такими емоціями, як гнів, страх, огида та сум.
З боку попиту на споживання новин багато споживачів віддають перевагу та активно шукають цинічні та негативні новини. Ці обставини призвели до упередженого випуску новин та уваги ЗМІ, що переросло у масовий doomscrolling.
Дослідження показують, що висвітлення масових травматичних подій у засобах масової інформації може спровокувати гострий стрес і симптоми посттравматичного стресу. Цей вплив масової травми в ЗМІ може викликати тривогу та депресію.
За текстом дослідження, doomscrolling може поширювати негативне ставлення до суспільства та світу. Цей вплив негативних і травматичних подій, особливо спричинених іншими, може бути пов’язаний із розвитком мізантропії — глибокого почуття ненависті та недовіри до людства.
До яких висновків прийшли експерти, після дослідження:
- Doomscrolling пов’язаний з підвищенням рівня екзистенційної тривоги як в іранській, так і в американській вибірках. Постійний перегляд негативних новин викликає стрес і почуття безглуздості життя, що може підривати віру в сенс існування.
- В іранській вибірці doomscrolling виявився значущим предиктором мізантропії (недовіри та негативного ставлення до людства). Це може бути пов’язано з тим, що негативні новини, такі як насильство або корупція, посилюють переконання, що люди за своєю природою є морально поганими.
- Протилежно до очікувань, дослідження не виявило значущого зв’язку між doomscrolling і вірою у справедливий світ в обох вибірках. Це може бути пояснено адаптивною функцією цієї віри, яка допомагає людям підтримувати позитивний світогляд навіть в умовах негативного впливу.
- Doomscrolling може викликати психічну втому і знижує здатність до подолання стресових ситуацій.
Автори закликають до подальшого вивчення можливих позитивних і негативних екзистенційних наслідків doomscrolling, зокрема впливу цього феномену на такі аспекти, як екзистенційна самотність, екзистенційне співчуття та екзистенційний нігілізм. Вони також зазначають важливість розвитку теоретичних рамок для ширшого розуміння цього явища.
Що ми можемо винести з дослідження
Doomscrolling притаманний українському суспільству. І це більше, ніж просто звичка переглядати новини. Це явище, яке впливає на наш світогляд, підриває віру в людяність, сенс буття і викликає глибокі екзистенційні тривоги.
Для того, щоб мінімізувати вплив doomscrolling:
- Потрібно установити чіткі межі часу, який витрачаєте на споживання новин, особливо негативного характеру.
- Збалансувати споживання новин, читати нейтральні джерела, намагатися зосереджуватися на позитивних новинах, міксувати потік інформації.
- Звертати увагу на свої емоції та реакції під час перегляду новин. Це допоможе зменшити їх негативний вплив.
Важливо піклуватися про своє психологічне здоровʼя та намагатися споживати новини з перевірених джерел, з нейтральним викладом думок.