Поради щодо вибора CMS рушія

Ще не робили свій сайт? Вітаємо, у вас ще попереду виснажливий вибір CMS. Особливо, якщо на розробку претендують кілька компаній. Хто вже стикався з цим, підтвердить. Кожен фахівець, що приходитиме буде запевняти: для вашого сайту ідеально підійде движок N. Де N – це найчастіше або те, з чим він вміє працювати, або з чого має відсоток.

1 commi

Ринок наповнений, а можливості сучасних систем управління мало чим обмежені, хіба що у вузькопрофільних. Тому програмістам не важко зліпити потрібний ресурс «з того, що було».

Порадьтеся зі своєю людиною, з досвідченими користувачами, або хоча б з тим, хто запропонує кілька варіантів / аргументує, чому саме його продукт вирішить ваші завдання. А якщо такого немає, вкажемо вам напрямок пошуку.

Отже, на що спиратися під час вибору CMS

Спойлер: на потреби ресурсу, можливості бюджету і особистий досвід використання.

Одразу ні

а) Деякі вебстудії 80 рівня пропонують самописні CMS.

Чому ні? По-перше, незрозуміло, що там буде вшито, наскільки це безпечно і сумісно з необхідними технологіями. Скільки протримається контора і хто ще зможе працювати з їх продуктом теж невідомо. Будь він сто разів хороший, якщо про нього ніхто не чув, не погоджуйтеся. Якісні системи зазвичай представляють аудиторії, його оглядають профільні видання, вони беруть участь в рейтингах і т.і.

У роботі зі студійними двигунами будете оплачувати кожне дрібне питання. І це перекреслює всі плюси.

б) Закритий код.

Який можуть правити тільки самі розробники, вганяючи вас в кабалу. Вони виступлять монополістами, і вам доведеться погоджуватися на їхні умови. Природно, будь-який наступний розробник змушений буде поставити сайт на нову платформу.

в) Є така схема, як продовжувати ліцензію

Прикладом є Webasyst. На вигляд непримітна сума при щомісячній / щорічній оплаті може зробити вам простенький інтернет-магазин за ціною елітного, враховуючи, що ліва частина необхідних модулів працюють за таким же принципом. Кожен раз будете платити за додаток, який формує накладні, ЧПУ, розраховує доставку та ін.

Радимо одноразову ліцензію.

Відштовхуйтеся від типу майбутнього сайту

а) Це не обов’язкова умова зараз, але значно спростить подальший розвиток проекту. Спочатку все-таки є чіткий поділ, призначення у кожної системи. І неспростий.

Приклад з життя: є інтернет-магазин, на безкоштовній контентній Джумлі.За декілька років наповнення і доопрацювання він досягає межі в навантаженні і має сильні проблеми з безпекою. Право на оновлення рушія немає, тому що всі істотні надбудови, внесені програмістами, просто загубляться. А з ними витрачені гроші і час.

б) Профільні фішки з коробки – це щастя. Що за інтернет-магазин без кошика і повідомлень про замовлення? Вірно, поганий. Щоб такий сайт перетворити в повноцінний e-commerce потрібно ряд доробок і додаткових витрат.

Висновок: якщо планується розширення в майбутньому, краще вибирайте CMS, заточену під тип ресурсу. За чебуреками йдуть в чебуречну, а не в суші-бар.

Оцініть складність проекту

а) Чим вище навантаження, тим стійкіша платформа потрібна, відповідно, і дорожча.

Наприклад, у платного Бітрікса. Але, швидше за все, після цього ви забудете про будь-які неприємності під час навантаження.

б) Якщо немає конкретного плану розвитку, оцініть перспективи і бажані цілі.

Асортимент розширюється? Скільки товарів буде розміщуватися? Вийдете на новий рівень? Чи передбачає бізнес зростання в принципі?

Потрібно показати свої постійні 10 товарів, які ви робите і не плануєте поповнення, або галерею з прикладами робіт – безкоштовної CMS цілком достатньо.

Хочете спробувати себе в блогінгу, вести новинний / контентний ресурс – можете взяти будь-яку ЦМС-ку. Коли ресурс почне добре монетизуватися і ви захочете зробити його великим, розмова вже буде іншою і платформа теж. Платна. Адже тут потрібна надійність і стабільна робота.

На якому рівні ви самі?

а) Припустимо, ви бізнесмен / стартапер з маленьким новим бізнесом і такою ж маленькою сумою і досвідом.

Або вперше вийшли в Інтернет просувати свій проєкт. А може, ваш бізнес взагалі специфічний і більш пристосований до офлайну. Мабуть, це ті випадки, коли краще потренуватися на безкоштовних CMS, а потім вкладати гроші в розвиток. Раптом не піде, прикро буде втрачати вкладення. Але є і зворотна сторона – якщо піде, з’являться проблеми з переносом. В такому випадку непоганим варіантом буде створення сайту на безкоштовній версії CMS з можливістю подальшого переїзду на платну розширену версію.

б) Інше питання: ви велика компанія, 100500 років на ринку, 100500 філій, народ наспівує ваш рекламний джингл і такє інше. Потрібен корпоративний сайт і, здавалося б, можна задовольнитися безкоштовним Вордпресс. Так, він дійсно дуже популярний і, так, непоганий. Але корпоративний сайт містить корпоративні дані. Що подумають люди, коли він раптово впаде? І взагалі, як подібна економія відіб’ється на статусі компанії? Ви ж не даєте потенційним партнерам візитки, роздруковані на принтері. Такий сайт роками може підтримуватися в практично незмінному стані і не коштує стільки, щоб економити на іміджі.

Безпека відносна

Комерційні ЦМС надійніше. Зловмисникам простіше скачати і колупати програму, ніж заплатити і займатися цим же. А поламати конкретно вас буде не так весело, коли на скарги є оперативна реакція розробника.

Фанати безкоштовних CMS визнають перевагу коробкових в безпеці. Але апелюють до того, що в блозі або візитці захищати нічого. Ці самі люди стверджують, що після установки системи, робота з сайтом зводиться до наповнення.

Як мінімум, де є форми зворотного зв’язку, є особисті дані, нехай і некомерційні. Немає сайтів, які не потрібні зловмисникам, є сайти, які ПОКИ їм не потрібні. Буде прикро за свою працю, вкладені сили і гроші, витрачений час.

Обмежити доступ до адмінки по IP – ідея так собі, якщо він у вас динамічний, пам’ять, як у рибки, а на хостинг з якоїсь причини зайти не можете.

Ресурсам, які мають справу з платежами, комерційною таємницею і подібним, протипоказані безкоштовні платформи. Перед своїми користувачами будете відповідати ви, а не розробник ПЗ.

Функціональність CMS – це ваше все

Найважливіший параметр для системи управління. Вона повинна виконувати максимум того, що вам необхідно. Але і робочий мінімум дають не всі.

а) Напевно, навіть разом узяті платні CMS не дотягують за кількістю модулів, плагінів, розширень до того ж безкоштовного WordPress. Ці численні модулі часто містять помилки, які ніхто не буде виправляти. Ще одна проблема некомерційних рушіїв – оновлення. Вони нечасті і тягнуть тривалі проблеми в сумісності версій.

б) Зате типовий функціонал і маркетингові інструменти з коробки: вибsh, порівняння, рейтинг, зворотний дзвінок, e-mail-підписка, купони… в гарному рушії для e-commerce вже є. А в безкоштовних більшу частину потрібно встановлювати окремо.

в) Гнучкість, масштабованість, підгін під індивідуальні вимоги замовника забезпечaть відкритий вихідний код.

Головне, завантажувати файли CMS з офіційних ресурсів, а не з сайтів, де роздають ламані версії. Звичайно, це в тому випадку, якщо вам не потрібен вшитий в код рушія трекер.

г) Інтеграції з CRM, СВА і т.п. на значно вищому рівні розвинені у комерційних платформ. Деякі розробники, наприклад, випускають забезпечення в одній екосистемі і для бухгалтерії, і для сайту, як 1С.

д) У платних систем майже завжди є своя фіча, які відрізняються. Хочеться платити за щось особливе чи надзручне, що вирішить проблеми без вашої участі.

OKAY CMS хороший приклад – ЧПУ-фільтр: під час вибору 2-х різних властивостей (колір і розмір, категорія + бренд) генерується посилання, метадані та заголовок H1 автоматично. Якщо вибрано більше 2-х властивостей або вони однаковою природи (холодильник білий, сріблястий), такі УРЛ-и автоматично закриваються від індексації. ЧПУ-фільтр дозволяє просуватися за низькочастотними запитами, що дає хороший ефект. Такий функціонал дозволить вам непогано заощадити на просуванні.

Зручність використання і простота адмінки

Зрештою, саме на них ви будете орієнтуватися в більшій мірі, адже працювати з адмін-панеллю сайту доведеться вам і вашим співробітникам.

На кожному підприємстві є людина, яка «нічого не видаляє, воно само». Уявіть, як вона буде взаємодіяти з вашим сайтом.

Будь-який новий співробітник повинен включатися в роботу швидко. Тому:

а) Інтерфейс адмін-панелі потрібен зрозумілий. Це виражається насамперед у мові.

Наприклад, гігант ринку WP досі (як і безліч безкоштовних CMS) без багатомовності.

У гарних коробкових CMS вона йде за замовчуванням, причому з високою якістю локалізації і без майбутніх проблем з розкручуванням.

б) Адаптивність. Зараз нею не здивуєш, прийшла пора підганяти адмінку під мобільні та інші пристрої. Темп такий, що важливо зуміти працювати де завгодно.

Відомі приклади, коли адаптивність залишається умовною: у OpenCart зроблена непогано, а користуватися незручно через перевантаженість функціоналом, у PrestaShop – недоадаптівность, з ImageCMS взагалі не можна працювати з мобільного. Добре підігнано у OkayCMS.

в) Обслуговування. Сайт як об’єкт варто розглядати і з третьої сторони – тих, хто його підтримує.

  •         Почнемо спочатку – швидкий запуск. Менше зайвих налаштувань і дій, швидше ви будете заробляти гроші. Найкраще це виходить у платних спеціалізірованнх CMS.
  •         Деякі системи мають специфічну програмний мову, тому працювати з ними важче, витрачається час на вивчення нової документації. До таких можна віднести UMI, Webasyst.
  •       Для більш поширеної платформи легше знайти фахівців, які з нею працюють. І змінити програміста легко. Але кожен наступний буде відчувати муки пекла, намагаючись розібрати чужі доопрацювання. Якщо ви обслуговуєтеся у творців системи або їх партнерів, зміна співробітника і навчання нового – це їх головний біль, а не ваш. Іноді проводять сертифікацію позаштатних спеціалістів. З професіоналами ви не відчуєте наслідків.

Підтримка

Ніхто не сперечається, що раунд за комерційними CMS. У безкоштовних вона просто відсутня. В принципі, спільнота людей, які працюють з популярними безкоштовними платформами дуже велика, велика ймовірність того, що вам дадуть відповідь на форумі. Але коли це буде, якщо проблема термінова, потрібно тільки доплачувати.

Канали підтримки різноманітні: пошта, тікети, онлайн-чати, телефон, форум.

Зустріти тут малолітнього троля з його безцінними порадами – рідкість. Ком’юніті закрите, більш кваліфіковане і лояльне.

Іноді бонусом ви можете отримати консультацію не за темою рушія або звернутися туди з екстреним питанням.

Саппорт таких проектів отримує від користувачів зворотний зв’язок, безпосередньо дізнається про їхні потреби та вподобання. Великі компанії проводять навчання, щоб полегшити взаємодію з програмою.

Оптимізація і оптимизування

а) CMS без функціоналу для ефективного SEO-просування – це гроші на вітер. Зараз конкуренція в мережі така висока, що про стратегію просування потрібно думати в першу чергу. Добре, коли в обраній вами системі вже все передбачено для впроваджень рекомендацій SEO-фахівців. Це позбавить вас від зайвого головного болю. А якщо ні, доведеться шукати потрібні модулі або людей для впровадження доробок. Тому, краще вибирати платні CMS, але вже з усім необхідним інструментарієм (наприклад, OkayCMS). У деяких некомерційних систем найпоширеніша хвороба – плодити дублі (Джумла, Опенкарт, – привіт!).

Декілька слів про унікальність: шаблони коробкових движків фізично будуть зустрічатися рідше, тому що користувачів менше, а якщо вони платні, то ще рідше.

б) Оптимізований код швидше завантажується і зручно читається іншими розробниками.

Відкритий код настільки хорош, наскільки залишає місце для маневрів дилетантам. А нам потрібно сподобатися пошуковикам, тому мати максимальну валідність, з чим не дуже у некомерційних рішень.

в) Сама система повинна бути легкою, з оптимізованим функціоналом.

Ресурси обмежені простором хостинг-пакету, а туди треба ще картинки покласти, бібліотеки, які підключаються та інше. Уявіть, ви купуєте телефон відомої марки S. на 32 Гб, а вільно всього 16 – особливо не розгуляєшся. Тому дивіться на системні вимоги.

Сміття і непотрібний функціонал, який нагромаджують в безкоштовні системи для універсальності, грає проти швидкості сайту.


11 musor

Наприклад, в Drupal при відключеному кешуванні, сторінка може формуватися до 3-х секунд.

Над платними рушіями працює команда, де, з одного боку, кожен виконує конкретну функцію, з іншого – все не зав’язане на одній людині. Хлопці проводять юзабіліті-дослідження до і тестують після розробки, щоб отримати саме те, що потрібно.

Про вартість CMS

Любов до всього безкоштовного в наших широтах вбирається з молоком матері, і мало що може з цим конкурувати. Але ті, хто розвинувся трохи далі грудного вигодовування, рахують наперед. Порівняйте: є безкоштовна CMS, вартість якої не містить розробку сайту, додаткові необхідні модулі, новий шаблон (а не дефолтний, як на мільйонах інших ресурсів). А ще плюхи для SEO і аналітики, інтеграцій всяких і т.і.

Найчастіше платні рушії коштуюють не так вже й дорого, особливо якщо ліцензія оплачується один раз і допускається використання на парі сайтів. Вони з коробки оснащені важливими компонентами, оптимізовані і адаптовані. До них спочатку висуваються більш високі вимоги. А безкоштовні що з них взяти.

Сформулюємо для вас непорушну істину: якщо ви плануєте отримувати вигоду – вкладіть гроші. І вони окупляться, а за «заощаджене» доведеться сплатити двічі. Принадність грошей в тому, що за них можна зробити практично все, а безкоштовний сир тільки на дегустації в супермакеті. Втім, у багатьох комерційних рушіїв є пристойні демо або фреміуми. Спробуйте, раптом вам вистачить, а якщо сподобається, то і переїхати нескладно.